Zlom v počasí. Začne sněžit a teploty budou padat až k -8 stupňům

4 měsíce starý 57

„Po nedělním přechodu výrazné studené fronty přichází v počasí zlom a ve druhé polovině měsíce se teploty vrátí k lednovým dlouhodobým normálům. Sněhové vločky se postupně budou vyskytovat i v nížinách, ranní teploty budou klesat až k minus osmi stupňům a místy budou teploty po celý den zůstávat pod bodem mrazu,“ řekla Novinkám Honsová.

Varovala i před nebezpečnými zimními meteorologickými jevy: „V noci a po ránu se může tvořit náledí, ve druhé polovině týdne i zmrazky a dopravu může komplikovat od středy sněhová pokrývka – to počasí u nás ovlivní tlaková níže, takže oblačnosti i srážek bude hodně.“

V pondělí bude na obloze polojasno až oblačno, ojediněle se objeví mlhy. „Postupně bude docházet k dalšímu přibývání oblačnosti na oblačno až zataženo, na východě musíme postupně počítat se slabými srážkami - ty budou cca od 400 m nad mořem smíšené nebo sněhové,“ upřesnila meteoroložka. Nejvyšší teploty se budou pohybovat mezi 3 až 7 stupni.

Úterý přinese oblačno, déšť nebo přeháňky se budou místy vyskytovat zejména ve východní a jižní polovině území. Od středních poloh budou srážky sněhové. V noci se ochladí na 1 až -3 stupně, denní teploty vystoupí na 2 až 6 stupňů.

Středa bude oblačná až zatažená, na většině území se sněžením nebo sněhovými přeháňkami. Pouze v nížinách bude přechodně i déšť se sněhem. Po ránu teploty klesnou na 1 až -3 stupně. odpolední maxima se budou držet mezi 0 až 4 stupni.

Na čtvrtek hlásí předpověď opět oblačno až zataženo, místy se objeví sněžení nebo sněhové přeháňky. Noční teploty spadnou na 0 až -4 stupně, ovšem při malé oblačnosti dosáhnou až -8 stupňů. Přes den zůstanou mezi -1 až 3 stupni.

V pátek, ale i v sobotu a v neděli by mělo být oblačno až polojasno, místy se sněžením nebo sněhovými přeháňkami. Noční teploty budou klesat na -1 až -6 stupňů, ojediněle až -8 stupňům. Nejvyšší odpolední budou v pátek mezi -2 až 2 stupni, v dalších dnech bude rozmezí o stupeň níže.

Co znamená „ojediněle“ nebo „místy“
:: Beze zmínky - jev se nečeká, nebo max. na 4 % území
:: Ojediněle - jev zasáhne 5 % až 29 % území, tedy méně než třetinu
:: Místy - jev se vyskytne na 30 % až 69 % území, tedy zhruba na polovině
:: Na většině území - jev se očekává na více než 50 % území, tedy na více než polovině
:: Bez specifikace - pokud meteorolog řekne „bude sněžit“ bez upřesnění četnosti, znamená to, že se jev se očekává na více než 70 % území, tedy skoro všude.
:: Jasno - obloha je zcela bez mraků
:: Skoro jasno - 1 až 2 osminy mraků, většina oblohy bez oblačnosti
:: Polojasno - 3 až 4 osminy mraků, zakryta je polovina oblohy
:: Oblačno - 5 až 6 osmin mraků, většina oblohy je zakryta
:: Skoro zataženo - 6 až 7 osmin mraků, obloha je téměř zakrytá
:: Zataženo - 8 osmin mraků, obloha není přes mraky vůbec vidět

Teplo pomohlo doplnit zásobníky plynu

Ekonomika

Zdroj