Zloministře, dejte si pozor, vzkázal Landa Vojtěchovi a vyzval lidi k občanskému odporu

4 dny starý 4

„Dnes je významný den, mezinárodní den demokracie. Podle OSN je cílem tohoto dne podpora a obrana ústavních práv či demokracie. Žlutý špendlík je pokročilou anketou občanů, kteří jsou připraveni bránit ústavu, lásku a svobodu – věci, které česká vláda pošlapává,“ řekl Daniel Landa na zahájení tiskové konference.

Poté vyzval občany k odporu. Iniciativa Žlutý špendlík se v tomto ohledu odkazuje na článek 23 Listiny základních práv a svobod, podle něhož mají občané právo postavit se na odpor proti každému, kdo by odstraňoval demokratický řád lidských práv a základních svobod, jestliže činnost ústavních orgánů a účinné použití zákonných prostředků jsou znemožněny.

Podle právničky Venduly Zahumenské však iniciativa nepochopila, co právo odporu skutečně znamená. „Při uplatnění práva na odpor nefungují advokáti, nefungují soudy, nefunguje nic, co by aspoň vzdáleně připomínalo stát, který respektuje lidská práva,“ napsala na svém blogu. Právníci z iniciativy Žlutý špendlík však rozpor ve věci nevidí.

„Předpokládáme, že po volbách budou politici ještě drzejší, a to ohledně lockdownů, povinného očkování a dalších zrůdností. Budeme se mobilizovat do té doby, dokud si politici budou plést občany se svým majetkem,“ řekl známý zpěvák.

Pustil se také do současného ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). „Covid je přemrštěn a využit k tomu, aby zavládla nová totalita. Na tom se shodují i naši odborníci. Pan zloministr Vojtěch, kterému se to už podepisuje na tváři, ví, že jsou opatření protiprávní. Pane Vojtěchu, dejte si pozor,“ vzkázal šéfovi resortu zdravotnictví.

Omezuje vláda svobodu občanů?

Landa poté přečetl desatero iniciativy, které lidi mimo jiné vyzývá k tomu, aby zakročili proti omezování svobody, lockdownům nebo zvýhodňování očkovaných.

Zpěvák se proti vládě a jejím koronavirovým opatřením vymezuje dlouhodobě. Během lockdownů ostře kritizoval zavírání obchodů a restaurací či omezením sportu i kultury. Landa rovněž chování kabinetu premiéra Andreje Babiše (ANO) označil za nechutné a současnou situaci v ČR přirovnal k fašismu.

Vláda na Landova prohlášení prakticky nijak nereaguje. Landa je za své výroky kritizován částí veřejnosti, odborníky či politiky. Jeho vystupování proti koronavirovým opatřením považují za nezodpovědné, naivní či dezinformační.

Zdroj