Změna hesel i žádost o výkupné. Kvůli hackerovi se rodina obrátila na policii, ‚útoky‘ měl na svědomí syn

5 měsíce starý 19

Na středočeskou policii se koncem loňského roku obrátila rodina z Benešovska, která byla více než měsíc terčem hackerských útoků. Někdo ovládal jejich zabezpečenou síť, měnil hesla a PIN k telefonům a počítačům a řekl si i o výkupné 100 000 korun. Vyšetřování ovšem ukázalo, že pachatelem byl nezletilý syn, policie proto případ odložila.

Benešov 11:50 31. března 2021

Na středočeskou policii se na konci loňského roku obrátila rodina z Benešovska, která byla více než měsíc terčem hackerských útoků. Někdo ovládal jejich zabezpečenou síť, měnil hesla a PIN k telefonům a počítačům a řekl si i o výkupné 100 000 korun (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Policie se nejprve domnívala, že útoky musí provádět zkušený hacker.

Falešná mobilní verze hry Cyberpunk 2077 šíří vyděračský program. Žádá výkupné v bitcoinech

Číst článek

„V některých případech se začal napojovat i na chytrou televizi, kde zanechával různé vzkazy, množil ikony na stolních počítačích i noteboocích, mazal různé soubory a složky. Nakonec pak v anglickém jazyce sdělil, že ovládá Wi-Fi síť a dokáže zničit všechny počítače v domácnosti,“ popsala peripetie mluvčí policie Barbora Schneeweissová na policejním webu.

„Aby tohoto jednání zanechal, řekl si o výkupné v celkové výši 100 tisíc korun.“

Policisté celou čtyřčlennou rodinu vyslechli a prověřili elektronická zařízení. V tu dobu podle mluvčí začali mít podezření, že k útoku nedochází zvenčí. To jim potvrdili i specialisté na kyberbezpečnost a testování zařízení.

Hackeři se dostali ke zdrojovým kódům Microsoftu, přiznala společnost. Nebyli schopní je pozměnit

Číst článek

„Monitorováním síťového provozu od specialistů nebyl zjištěn přístup z vnějšího prostředí ani pohyb útočníka v domácí síti. Právě všechny tyto informace pak policisty vedly k utvrzení se v tom, že útočník musí pocházet z rodiny,“ pokračovala Schneeweissová.

Policisté pak znovu vyslechli nezletilého chlapce, který se podle ní „pod tíhou zajištěných důkazů“ přiznal. Co přesně ho k útokům vedlo, policistům nesdělil. Ti se domnívají, že šlo o způsob, jak se vyhnout distanční výuce, nebo jak získat nový mobilní telefon a notebook.

„Vzhledem k tomu, že nezletilý mladík měl ke všem zařízením v domácnosti přístup, jeho chování nenaplňuje jeden ze znaků skutkové podstaty trestného činu a celý případ byl minulý týden policisty odložen,“ dodala na závěr policejní mluvčí.

pj

Zdroj