Známý komik: V Americe se všechno změní. Demokracie je na smrtelné posteli

4 měsíce starý 58

Bill Maher | FOTO: Wikimedia Commons / CC BY 3.0 /Fuck (film) director Steve Anderson

Bill Maher je oblíbený americký komik, který ve svém pořadu Real Time, který vysílá HBO, často glosuje aktuální dění. Ovšem v epizodě, která byla vysílána 4. listopadu, místo humoru zvolil poněkud vážnější tón a prorokoval Spojeným státům americkým poměrně černou budoucnost.

„V Americe se všechno změní. Zásadně,“ otevřel poslední část pořadu Maher. Narážel na blížící se volby do Kongresu. Je totiž přesvědčen, že jde o „nejdůležitější volby, jaké tu kdy byly“. Diváky vyzval, aby šli k volebním urnám a zvolili tu stranu, která stále ještě brání demokratické principy. Vzápětí ale uvedl, že v Americe není možné nikoho o ničem přesvědčit.

Dále čtěte

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Svoboda potřebuje nezávislá média. Podpořte nás a buďme společně silnější

číst článek »

Maher připomněl důležité datum: 6. leden, kdy příznivci Donalda Trumpa zaútočili na Kapitol, ale dle něj ani to ničí postoje nezměnilo. „Žijeme v rozdělené Americe. Je to jako dělat stand-up před davem, z něhož polovina mluví jen mandarínsky,“ prohlásil Maher, podle něhož je skandální, že po vyšetřování útoku a po veškerých slyšeních se počet těch, kteří si myslí, že Trump nic špatného neudělal, zvýšil o tři procenta.

„Je to jako argumentovat v manželství. Víte, že máte pravdu, ale nic vám to nepřinese,“ rozesmál diváky Maher. „Benjamin Franklin řekl, že naše země bude republikou, pokud ji budeme umět udržet. No, nemůžeme,“ myslí si oblíbený komik. Pokud ve volbách zvítězí autoritářské tendence, je Maher přesvědčen o tom, že to nepůjde změnit. „Není možnost opravy,“ upozornil.

„Takže stane se toto. Republikáni získají kontrolu nad Kongresem a příští rok začnou s impeachementem proti Bidenovi a nikdy nepřestanou. Kvůli stažení z Afghánistánu, kvůli Ukrajině, kvůli inflaci…“ popisuje temnou budoucnost Maher. Pak už podle něj bude jedno, pokud Trump prohraje prezidentské volby v roce 2024, protože na „inauguraci se objeví, ať už bude na seznamu hostů, nebo ne“. Za sebou bude mít zástupy těch, kteří nebudou výsledkům voleb věřit.

Dále čtěte

()

Je to tady. Rozšířené vydání bestselleru Pavla Šafra objednávejte už teď

číst článek »

Maher je přesvědčen o tom, že tuto situaci nelze změnit. „Trump by vyhrál, i kdyby ho natočili, jak hází dítě z mostu,“ myslí si. Maher je přesvědčen o tom, že pokud jsou zvoleni „popírači výsledků voleb“, je to cesta k autoritářskému režimu, který je nastolen „nikoli tanky v ulicích, ale ve volbách lidmi, kteří nedostanou možnost svoji volbu vzít zpět“.

„Hitlera zvolili lidé. I Mussoliniho, Putina, Erdogana, Orbána. To, o čem si myslíme, že se nám nemůže stát, se nám právě děje. Jen to ještě necítíme. Jsme Titanic chvíli poté, co narazil do ledovce,“ říká moderátor. Pokud by opravdu nastala situace, jak ji Maher popisoval, má za to, že příští volby už budou probíhat jen jako, stejně jako v Rusku nebo Číně, zaznělo v pořadu.

William Bill Maher je americký stand-up komik, moderátor, politický komentátor a herec. V devadesátých letech moderoval noční show Politically Incorrect. Je mu šedesát šest let. Sám o sobě říká, že je liberál, který bojuje proti politické korektnosti.

Zdroj