Zneužití pravomoci prezidenta, komentují politici prezidentovu milost Balákovi

4 měsíce starý 70

 Jakub Plíhal

Úterní rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana komentovala na Twitteru například předsedkyně poslanecké sněmovny a šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. "Miloš Zeman udělením milosti šéfovi Lán Miloši Balákovi zneužil úřad prezidenta a obešel demokratické principy," uvedla. Podle ní jde o výsměch lidem, kteří dodržují zákony a "historie bude k němu (prezidentu Zemanovi) nemilosrdná".

Podle senátora Pavla Fischera je prezident pod vlivem kriminálního prostředí. "Na Hradě se zbláznili. Skartovali další tajné dokumenty, manipulují s veřejnými zakázkami a beztrestně jedou dál," napsal Fischer.

Senátorka Miroslava Němcová (ODS) vidí za milostí prezidenta a jejím odůvodněním útok na spravedlnost. "Udělení milosti Balákovi a zvláště zdůvodněním tohoto rozhodnutí dostala spravedlnost těžce na frak," řekla. Podle ní podobná milost čeká i na předsedu hnutí ANO Andreje Babiše.

Místopředseda ANO Radek Vondráček situaci komentoval pro Českou televizi. "Milost by měla být něco výjimečného a v obecné rovině rozhodnutí prezidenta neodpovídá tomu, jak by se měly milosti udělovat," řekl. Dodal, že prezident má právo udělit milost, ale jeho rozhodnutí vnímá negativně.

Zdroj