‚Zodpovědný prezident neopouští svůj lid.‘ Běloruský vůdce Lukašenko chce kandidovat i v roce 2025

před 1 měsíc 58

Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko se bude v nadcházejícíh volbách v roce 2025 již posedmé v řadě ucházet o post prezidenta. Oznámil to v neděli při rozhovoru s novináři ve volební místnosti. Stalo se tak krátce poté, co odevzdal svůj hlas v běloruských volbách do parlamentu a místních zastupitelstev. „Řekněte jim (opozici), že budu kandidovat! Čím více na budou tlačit na mě a na naši společnost, tím raději budu kandidovat,“ prohlásil Lukašenko.

Minsk 9:59 26. února 2024

Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko

Alexandr Lukašenko vládne Bělorusku již od roku 1994 | Foto: Olga Maltseva | Zdroj: Reuters

„Zodpovědný prezident neopouští lid, který vede. Nemějte obavy, udělám všechno, co bude pro Bělorusko potřeba,“ obhajoval Lukašenko své rozhodnutí v rozhovoru pro běloruskou státní zpravodajskou agenturu BelTA.

Na Lukašenkovo prohlášení reagovala i vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská. „Lukašenko říká, že bude znovu kandidovat na prezidenta? Ale no tak. Jen se korunuj. Stejně se nikdo nenechá napálit,“ napsala na síti X.

Lukashenka says he will be running for president again? Com’n. Just coronate yourself. No one will be fooled anyway.

— Sviatlana Tsikhanouskaya (@Tsihanouskaya) February 25, 2024

Lukašenko, kterému je 69 let, vládne Bělorusku již od roku 1994. Za třicet let u moci se stal jedním z nejbližších spojenců ruského prezidenta Vladimíra Putina, kterého dle svých slov považuje za svého „staršího bratra“. Svůj ruský protějšek Lukašenko podpořil i tím, že ruské armádě poskytl při útoku na Ukrajinu zázemí v Bělorusku.

Poslední prezidentské volby proběhly v Bělorusku v roce 2020. Tehdejší znovuzvolení Lukašenka způsobilo masové celostátní protesty, které byly ovšem posléze potlačeny ozbrojenými složkami. V rámci protivládních protestů zatkla tehdy policie okolo 3000 běloruských občanů a několik z nich také zranila.

Dino Dražan

Přečtěte celý článek