Zpověď moderátorky Ježové: Byla jsem znásilněna. Ještě mi tečou slzy, bála jsem se to hlásit

před 1 týden 32

Novelu trestního zákoníku minulý čtvrtek schválili poslanci slovenské Národní rady. Mimo jiné oslabuje ochranu před sexuálním násilím, což je podle mnoha žen výsměch a pošlapávání práv. Kritika navíc zesílila po prohlášení nově zvoleného poslance za Smer Richarda Glücka. Ten uvedl, že deset let na oznámení trestného činu znásilnění není krátká doba, protože promlčecí lhůta začíná běžet v okamžiku, kdy je žena znásilněna. „Takže ona o tom ví a může trestný čin oznámit. Podívejte se, co se děje ve světě, v Americe. Že si nějaká žena po osmnácti letech vzpomene, že ji někdo znásilnil, a na základě takového tvrzení se spustí vydírání, mediální lynč a zbytečné trestní řízení,“ prohlásil Glück podle webu Nový Čas.

K TÉMATU: Nadávání do úchylů i bagatelizace znásilnění. Vřava kvůli novému zákonu namíchla i Čaputovou

Jeho výroky rozčílily moderátorku TV JOJ Lenku Ježovou. Ta se na sociálních sítích svěřila, že se stala obětí sexuálního násilí. „Byla jsem znásilněna. Znásilnil mě můj tehdejší partner. Mnoho žen, včetně mě, se bálo trestný čin nahlásit,“ uvedla. Podle ní jsou kratší promlčecí lhůty výsměchem, protože ženy se často rozhodnou o činu promluvit až po letech, kdy získají sílu útočníkovi čelit. „Poslanci ženám prakticky odkázali, že po deseti letech se čin nestal. Skvělé,“ dodala.

Kritiku pak směřovala i přímo ke Glückovi. „Ta žena o tom ví. Ale pane poslanče, představte si, že ta žena má co dělat, aby se nezbláznila, aby se necítila špinavá, i když nic špatného neudělala, a často vynaloží hodně sil na to, aby přežila. A opravdu ji nebaví vyprávět policistům při výslechu každý konkrétní detail toho, co se jí stalo. Protože to přitom prožívá znovu a znovu. A dovedete si představit, jaké to je, když se vás policista ptá, jak do vás vnikl, v jaké jste byli poloze... I po tolika letech mi tečou slzy,“ řekla Ježová.

Zdůraznila, že o znásilnění rozhodně není snadné mluvit. „Pánové poslanci, vy nevíte, jaké to je, když vás někdo zneužije. Nemáte představu, jaké to je, když o tom teď, i po tolika letech, píšu, jaké to na mně zanechalo stopy. Ještě teď se mi do očí derou slzy,“ uvedla. Podotkla, že znásilnění blízkou osobou je leckdy i horší. „Emoce vůči tomu člověku jsou stále přítomné a bije se ve vás to, co vám ten člověk udělal, versus to, že ho milujete. Ženy se často rozhodnou o tom mluvit až po letech, kdy to v sobě dokážou nějak zpracovat, a vy jim teď berete příležitost, když najdou sílu se útočníkovi postavit i po letech. Hanba,“ řekla Ježová.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Dvojice čelí obvinění z výroby dětské pornografie. Bylo to z lásky k synovi, řekla žena

Přečtěte celý článek