Zpožděné vinobraní: Počasí nepřeje, ale šance na dobrý ročník stále je

3 měsíce starý 107

Přemysl Spěvák

Přemysl Spěvák

Reportér Jihomoravského kraje

Napište mi

Kam zmizelo letní slunce? ptají se vinaři. Nástup chladného počasí s dešťovými přeháňkami teď nepřeje finálnímu zrání hroznů vinné révy. Vinařům na jižní Moravě dělá vrásky předpověď meteorologů na další dny. Doufají také, že hlavní vinobraní neproprší tak jako loni. „Pokud se počasí za pár dní umoudří, stále můžeme dosáhnout výborného ročníku,“ uvedl vinařský odborník Mojmír Baroň z Unie enologů ČR.

Vinobraní v Polešovicích | Foto: Jan Karásek

Podle oslovených vinařů na Břeclavsku se již nyní bobule hroznů nalévají na maximum. Kvůli dešťům mají někteří obavy z jejich popraskání a případného šíření plísní a hnilob na méně zdravých hroznech. Počasí následujících týdnů rozhodne také o stupni cukernatosti hroznů. „Co se týká kyselinky, zatím to vypadá dobře,“ doplnil Baroň.

Oproti posledním létům bude hlavní vinobraní opožděné, zatím dle odhadů o dva až tři týdny týdny. „V našem rodinném vinařství nejdříve sbíráme odrůdu Müller Thurgau. Obvykle na začátku září, letos to ale vypadá spíš ke konci měsíce,“ řekl Jan Vrba z Hustopečí.

Extrémy počasí

Se suchem letos vinaři rozhodně problémy neměli. Srážky se v jednotlivých regionech lišily, obecně jich v průběhu roku bylo dost, místy až nadbytek.

Na jižní Moravě lokálně poškodily vinice extrémy počasí. „Kroupy nám potloukly vinohrady dvakrát. Ale naštěstí nebyly velké, réva se z toho vzpamatovala,“ oddechl si vinař Vrba.

Mimo krupobití poznali vinaři mezi Břeclaví a Hodonínem sílu tornáda. Vinice v jeho cestě živel rozmetala a zdevastoval. Jaroslavu Nešporovi z Moravské Nové Vsi zničilo tornádo jednu vinici z celkových šesti. „Dopadli jsme ještě docela dobře. Vinaři v Mikulčicích nebo Hruškách sčítali větší škody,“ pověděl.

Když na začátku září révě dopřeje slunce, věří, že hrozny dosáhnou dobré cukernatosti a ročník 2021 bude kvalitní. „Příroda je silná, poradí si,“ dodal zástupce Vinařství Nešpor & Rajský.

Letos na jaře réva odkvetla nejpozději za dvacet let, což zpozdilo celý vegetační vývoj. Loni sběr úrody vinařům narušily říjnové vydatné deště. Některá jihomoravská vinařství zakončila vinobraní až v listopadu. „V posledních deseti dvaceti letech na to nejsme zvyklí. Ale když jsem byl kluk, také jsme sbírali hrozny ještě i v listopadu,“ poznamenal Vrba.

Zdroj