Zpráva Evropské komise vyznívá pro Česko pozitivně, hodnotí Babiš. Opozice spojuje negativa s premiérem

2 měsíce starý 64

Pro Českou republiku vyznívá hodnotící zpráva Evropské komise o stavu právního státu pozitivně, reagoval premiér Andrej Babiš (ANO). Komise podle něj neshledává systémová selhání. Zpráva zmiňuje některé přetrvávající nedostatky i konkrétní auditní nález a riziko střetu zájmů ve vztahu ke specifické kauze, nečiní však nové závěry, poznamenal premiér. Část opozice má dojem, že oním skutečným a neřešeným problémem je střet zájmů právě Babiše.

Praha 22:04 20. července 2021

Babiš: Zpráva Evropské komise o stavu právního státu pro Česko vyznívá znovu celkově pozitivně | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Pro Českou republiku vyznívá zpráva znovu celkově pozitivně, máme dobře fungující systém. Komise neshledává žádná systémová selhání a provedli jsme oproti minulému roku i některá zlepšení, například zvýšení efektivity soudního systému,“ sdělil Babiš.

Pokrok v reformě soudnictví, neefektivní řešení střetu zájmů. Evropská komise hodnotila právní stát v Česku

Číst článek

Mezi zmíněnými nedostatky jsou podle premiéra stále ve sněmovně neprojednané zákony o lobbingu a whistleblowingu. Zpráva také zmiňuje konkrétní auditní nález a riziko střetu zájmů ve vztahu ke specifické kauze.

„Nečiní však na tomto základě žádné nové závěry, pouze poukazuje na existenci daného nálezu. ČR se v této věci angažuje, trvá přitom na tom, že v dané věci se jedná o odlišné právní názory státní správy ČR a unijních orgánů, přičemž o správném výkladu může rozhodnout jen Soudní dvůr. Výroční zpráva proto v této věci nepřináší nic nového,“ dodal premiér.

Holding Agrofert

Auditoři Evropské komise letos dospěli k závěru, že české úřady neřeší systémový problém Babišova střetu zájmů. Premiér podle závěrů auditu stále ovládá holding Agrofert, ačkoli jej vložil do svěřenských fondů. Babiš tvrdí, že střet zájmů nemá a že dodržuje české zákony.

Ministryně spravedlnosti za ANO Marie Benešová uvedla, že zatím neměla možnost celou zprávu vidět. „Podle informací, které mám, si Česká republika vede v podstatě podobně jako loni,“ poznamenala.

Česko prověřuje kvůli auditu další dotace pro holding Agrofert. Závěrečný účet by mohl narůst o 67 milionů

Číst článek

Dobrou zprávou podle ní je, že komise Česko chválí za reformu soudnictví. „Kritika je za zatím (a toto slovo bych ráda podtrhla) nesplněné plány, které se ale snažíme s ohledem na současnou nelehkou situaci průběžně naplňovat. Ale některé návrhy zákonů (ochrana oznamovatelů, lobbing) jsou hotové a jde jen o to, aby prošly celým legislativním procesem,“ doplnila ministryně.

Reakce opozice

Část opozice spojuje hodnocení stavu právního státu právě s Babišem. Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové předseda vlády trvale porušuje základní zásady právního státu. „Naši evropští partneři zjišťují, že premiér Babiš trvale porušuje základní zásady právního státu, státní správu postupně privatizoval a na vlivné posty postupně dosadil loajální figurky,“ uvedla.

Také zhodnocení stavu médií je podle ní „dokonalým odrazem“ Babišovy vlády. „Zmiňovaná veřejnoprávní média jsou pod největším tlakem od konce tisíciletí, což se Babišovi hodí nesmírně do karet, jelikož si jejich zpravodajství představuje jako svou hlásnou troubu,“ komentovala šéfka TOP 09.

Brusel doporučil schválit český národní plán obnovy. Praha ale musí vyřešit Babišův střet zájmů

Číst článek

Podle senátorky Miroslavy Němcové (ODS) je problémem střet zájmů premiéra. „Značná část členů vlády a jimi řízení úředníci na ministerstvech pracují ve prospěch premiérova byznysu na úkor péče o záležitosti státu a občanů,“ poznamenala. Vládou a jejími spojenci, za které považuje KSČM a SPD, je podle ní systematicky podkopávána nezávislost veřejnoprávních médií, zejména České televize.

Podle šéfa Pirátu Ivana Bartoše premiérův střet zájmů ohrožuje přísun 180 miliard korun z evropského fondu na postcovidovou obnovu. Kabinet se podle něj nemá k zavádění efektivních protikorupčních opatření.

„Za Piráty jsme prosazovali ve sněmovně prioritně projednání zákona o lobbingu, ochranu oznamovatelů i řešení střetu zájmů vrchních politiků, zasazujeme se také o odpolitizování státních zastupitelství. Nic z toho ale vláda nepodpořila, všechny tyto návrhy tak budeme chtít prosadit po volbách,“ poznamenal.

Výhrady vůči komisi

Předseda KSČM Vojtěch Filip naopak výhrady komise nesdílí. „Spíše by měla Evropská komise řešit nárůst vlastní byrokratické struktury, a tedy spotřebovávání peněz členských zemí sama pro sebe, místo toho, aby dělala něco pro občany členských států,“ uvedl. Pokud nezmění svou práci, bude narůstat počet zemí, které budou následovat Británii a opustí blok, míní.

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura sdělil, že zpráva Evropské komise je pokusem o diktát Evropské unie. „SPD se důrazně ohrazuje proti tomu, aby nám z Bruselu říkali, jak máme žít v ČR,“ uvedl.

ČTK

Zdroj