Zpráva o posilách pro Avdijivku vyvolala u Rusů paniku. Vymysleli si raketový útok

před 2 měsíce 68

Mohutný a opakovaný úder kazetovou municí na ukrajinské jednotky, údajně soustředěné u města Selydove, asi 40 kilometrů západně od Avdijivky, si v úterý vymyslely ruské dezinformační účty na sociálních sítích. Zahynout, či být zraněno mělo až 1500 členů 3. útočné brigády, kteří mířili na pomoc obklíčenému městu. Falešnou zprávu následně dementovalo ukrajinské velení, podle kterého šlo o klasickou ukázku ruské informační války.

Raketové bombardování údajného vojenského areálu v obci Selidove v ukrajinské Doněcké oblasti oznamovaly během úterý masivně ruské dezinformační účty na sociálních sítích X a Telegram. Podle nich mělo dojít k mohutným a opakovaným útokům raketami s kazetovou municí, jež prý zabilo, či zranilo až 1500 ukrajinských vojáků.

Cílem se měli stát ukrajinští bojovníci z elitní 3. samostatné útočné brigády a během druhého útoku posléze i záchranáři, kteří do oblasti dorazili. Proruské kanály zároveň uváděly, že ukrajinskou stranu útok zaskočil, a proto prý o něm mlčí. Tajná služba prý uzavřela město a pátrá po zrádcích, kteří rakety na cíl navedli. Mezitím z něj kolony sanitek měly odvážet množství zraněných.

Zpráva se ihned začala masivně šířit a nakonec ji musel dementovat velitel sil působících v oblasti, generál Oleksandr Tarnavskyj. „Ruští propagandisté zahájili dezinformační kampaň o údajných ztrátách Ozbrojených sil Ukrajiny u Selidoveho v Doněcké oblasti. Je to psychologická operace,“ varoval.

Upozornil, že v oblasti skutečně došlo k bombardování samohybným raketometem Uragan. To ale poškodilo dvě bytovky a automobil a nevyžádalo si žádné zraněné ani mrtvé. Rusové tak podle něj odvádí pozornost od svých ztrát v této oblasti, které jen za pondělí dosáhly 645 vojáků a za minulý týden bezmála tři tisíce dalších.

K útoku na Selidove pak došlo ještě v noci na středu, dlouho poté, co ruští dezinformátoři zahájili svou kampaň. Jak upozornil Český rozhlas s odvoláním na agenturu AFP, Rusové město ostřelovali a jejich palba zasáhla devět obytných domů a nemocnici. Útok zabil tři lidi, z toho jedno dítě a několik dalších osob zranil. Asi stovku místních pacientů pak Ukrajinci museli z poničené nemocnice evakuovat, a to do nemocnic v Pokrovsku a Myrnohradu.

Jak již Deník Forum 24 informoval, během posledních dnů dorazily do Avdijivky posily, které vystřídaly některé obránce města z řad 110. mechanizované brigády a které podle mluvčího jednotky poskytnou obraně mocnou podporu. Spekuluje se o tom, že by mohlo jít o bojovníky zmíněné 3. útočné brigády, tvořené mimo jiné také veterány pluku Azov a dalšími vysoce motivovanými vojáky.

Není pochyb o tom, že zprávy o bombardování brigády jsou reakcí právě na informace o posilách pro Avdijivku, které patrně v řadách proruských komentátorů vyvolaly nefalšovanou paniku.

Přečtěte celý článek