Zprávy o násilnostech ve městě Buča jsou falešné, uvedl Putin

3 měsíce starý 108

Starosta města Buča nedaleko Kyjeva Anatolij Fedoruk informoval, že úřady doposud objevily těla 403 lidí, o nichž se domnívají, že je zabili ruští vojáci za dobu, co oblast okupovali. Dodal, že počty takto nalezených těl stále rostou.

Ruské síly ovládaly Buču ležící na severozápad od ukrajinského hlavního města asi měsíc, stáhly se z ní koncem března. Ukrajinská strana tvrdí, že ruští vojáci v Buči zabíjeli, znásilňovali a mučili civilisty, což Moskva popírá a označuje za provokaci. 

Buča byla prvním městem, kde po odchodu ruských vojsk vyšly najevo zvěrstva, jaká se tam děla po dobu okupace. Snímky z tohoto města vyvolaly zejména v západních zemích zděšení, Kyjev upozorňuje, že podobné nálezy se opakují také na dalších místech.

Fedoruk také na dnešním brífinku řekl, že je příliš brzy na to, aby se do města začali vracet jeho obyvatelé. Gubernátor Kyjevské oblasti, v níž leží i Buča, dnes řekl, že návrat do dříve okupovaných míst bude více či méně reálně možný na konci května. Ukrajinské úřady již dříve varovaly před nastraženými minami, v osvobozené oblasti ale také plně nefungují dodávky elektřiny či plynu.

Mírová jednání jsou na mrtvém bodě

Ruský prezident Vladimir Putin po jednání s Lukašenkem dále uvedl, že jednání s Ukrajinou se zastavila na „mrtvém bodě“. Kyjev se podle něj odchýlil od toho, na čem se obě strany dohodly při mírových hovorech v Istanbulu na konci března. Ukrajina tam při jednání předložila návrh na cestu k možné neutralitě.

Rusko v současné době podle ukrajinské armády připravuje rozsáhlou ofenzívu na východě Ukrajiny.

Ohavný masakr civilistů v Buči: Těla se válí po ulicích

Video se připravuje ...

Zdroj