Způsobil světovou potravinovou krizi, pustila se do Putina americká politička

4 měsíce starý 127

Náměstkyně amerického ministra zahraničí Wendy Shermanová | FOTO: U.S. Department of State / Public Domain

Náměstkyně amerického ministra zahraničí Wendy Shermanová v úterý obvinila Rusko, že válka způsobila kritický nedostatek potravin na Ukrajině. To se podle ní projevilo globální potravinovou krizí po celém světě, informovala stanice CNN.

Na úterním zasedání OSN, které se týkalo dopadu ruské války na globální potravinovou bezpečnost, Shermanová uvedla, že Rusko bombardovalo nejméně tři civilní lodě převážející zboží z Černého moře. Uvedla, že ruské námořnictvo blokuje přístup do ukrajinských přístavů, čímž Ukrajině odřízlo možnost vyvážet obilí a znemožnilo asi 94 lodím s potravinami dostat se do Středozemního moře.

Dále čtěte

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó (Martin Rulsch / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0)

Maďarský ministr zahraničí obviňuje před volbami opozici, že chce válku s Ruskem

číst článek »

Shermanová tvrdila, že slova Ruska, že sankce ze strany USA a jejich spojenců zvyšují náklady na potraviny po celém světě, ignorují skutečnost, že Rusko brání ukrajinskému vývozu obilí do zbytku světa.

„Dokud bude Putin pokračovat ve své válce, dokud budou ruské síly bombardovat ukrajinská města a blokovat konvoje s humanitární pomocí, dokud se obklíčení civilisté nebudou moci dostat do bezpečí, bude se tato humanitární krize jen zhoršovat,“ prohlásila Shermanová. „Vladimir Putin tuto válku začal. Způsobil tuto globální potravinovou krizi. A je to on, kdo ji může zastavit,“ dodala.

Tvrzení vysoce postavené činitelky ministerstva zahraničí, která zazněla na úterním zasedání OSN, přicházejí v době, kdy USA oficiálně obvinily ruské síly z páchání válečných zločinů na Ukrajině, včetně útoků na civilisty. Shermanová uvedla, že Organizace pro výživu a zemědělství odhaduje, že až 13 milionů lidí na celém světě „může být v důsledku ruské invaze na Ukrajinu uvrženo do potravinové nejistoty“.

Dále poznamenala, že Ukrajina i Rusko jsou významnými zemědělskými producenty, a uvedl, že přibližně 30 % světového vývozu pšenice, 20 % kukuřice a 75 % slunečnicového oleje pochází z černomořské oblasti.

Zdroj