Zsuzsová si za zprostředkování vraždy slovenského politika odsedí 21 let

3 měsíce starý 18

V roce 2010 se Zsuzsová zapojila v Hurbanově do komunálních voleb. Pomáhala tehdy s kampaní Ostružlíkovi, který kandidoval na primátora proti Basternákovi.

Ostružlík si podle soudu objednal Basternákovu vraždu právě u Zsuzsové. Ta si na věc najala Vladimíra Mosnára. Regionálního politika se mu však nepodařilo zastřelit, zakázku proto předal Štefanovi Kaluzovi. Podle slovenského Denníku N šlo o známé a členy tehdy vlivné zločinecké skupiny. Kaluz Basternáka zastřelil 9. července 2010, volby se měly konat na podzim. 

Kaluz dostal za vraždu už v roce 2011 trest 25 let vězení. „Jeho svědectví bylo jedním z klíčových důkazů,“ uvedl k aktuálnímu řízení zpravodaj ČT na Slovensku Petr Obrovský. 

Zsuzsová čelí obžalobě v případu Kuciak i přípravě vražd prokurátorů

Alena Zsuzsová je známou podnikatele Mariana Kočnera, který si odpykává dlouholetý trest vězení za padělání směnek.

Slovenský nejvyšší soud letos v červnu zrušil verdikt nižší instance, která Zsuzsovou i Kočnera zprostila obžaloby v případu vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Nové soudní líčení v tomto případu začne zřejmě příští rok na jaře.

Letos v září pak prokurátor na Zsuzsovou, Kočnera a další tři osoby podal obžalobu v případu přípravy nedokonaných vražd prokurátorů i právníka, z nichž dva se mezitím stali čelnými představiteli slovenské prokuratury.

Zdroj