Zvažte zastropování cen u dodavatelů, kterým připadnou klienti Bohemia Energy, vyzval Babiš regulační úřad

3 měsíce starý 73

„Máme možnost snížení DPH z 21 procent na nulu. Chceme, aby tento návrh nová koalice odsouhlasila. Pokud by se to podařilo, máme možnost lidem přispět tak, aby zdražování elektřiny nepocítili,“ řekl Babiš.

„Kompenzace budou pro všechny domácnosti do výše průměrné spotřeby. Chceme, aby to bylo spravedlivé. Když to přepočteme na finance, bude to patnáct set korun na domácnost na rok,“ doplnil Havlíček. „Zdroje na tato opatření získáme z toho, že jsme zdanili solární barony. Získali jsme tím až sedm miliard a tyto peníze chceme vrátit lidem,“ dodal Babiš. Evropská komise úplné zrušení DPH na elektřinu nepodporuje.

Dříve Havlíček hovořil o tom, že chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 tisícům nízkopříjmových rodin.

Zastropování cen

Politici připravují také opatření související s krachem skupiny Bohemia Energy. Podle Havlíčka by se ERÚ měl s takzvanými dodavateli poslední instance domluvit v následujících hodinách na tom, aby poskytovali energii v jednotných cenách a ty aby byly únosné pro zákazníky.

Radní ERÚ Petr Kusý ohledně zastropování cen u dodavatelů uvedl, že jde o novou informaci, kterou nyní bude úřad intenzivně řešit.

Skupina se zhruba 900 tisíci odběrných míst se rozhodla ukončit podnikatelskou činnost a dodávky elektřiny a plynu zákazníkům společností Bohemia Energy, Comfort Energy, Energie ČS, Europe Easy Energy a X Energie.

Takzvaný dodavatel poslední instance je nástroj, který chrání spotřebitele v případě úpadku poskytovatele energií. Nastupuje okamžitě a energie od něj lidé mohou odebírat nejdéle půl roku. Kdykoliv během této doby si mohou vybrat nového dodavatele a přejít k němu bez jakýchkoliv omezení.

Dodavatelem poslední instance jsou v případě dodávek elektřiny v současné době v závislosti na konkrétním regionu společnosti E.ON Energie (jižní části Česka), Pražská energetika (Praha a nejbližší okolí) a ČEZ Prodej (střed a sever země). U plynu pak E.ON Energie (Jihočeský kraj), Pražská plynárenská (Praha a nejbližší okolí) a innogy Energie (zbytek země).

Babiš s Havlíčkem zároveň vyzvali právě tyto dodavatele, aby udělali maximum pro to, aby nebyla situace zneužita proti lidem. Zákazníci by podle vicepremiéra měli postupovat při změně dodavatele obezřetně. Mají podle něj dostatek času.

Zdroj