Zvířata o silvestru trpí, část obchodů kvůli nim rachejtle letos neprodává

před 2 týdny 45

Veterináři i zoologové se shodují, že ohňostroje, ať už profesionální, nebo pro amatérské použití, kvůli doprovodnému rámusu, ohni a světlům způsobují zvířatům extrémní nápor stresu. Pro volně žijící zvěř to může skončit fatálně. „Je logické, že když silvestr stresuje mazlíčky, kteří se pohybují s lidmi, jsou od páníčků zvyklí na všelicos, divoká zvířata to mají o to těžší. Bohužel se tento fakt často opomíjí, už jen proto, že k tomu neexistují relevantní data. Úřady je nesbírají,“ poznamenal pro Deník ředitel kanceláře Českého svazu ochránců přírody Petr Stýblo.

Pracovníci záchranných stanic ale po silvestru běžně nacházejí poraněnou zvěř a poté uveřejňují zprávy o zvířatech, která zůstala po nárazech a pádech ochrnutá, neschopná pohybu. Zejména se jedná o ptáky. „Náhle z leknutí vystartují do tmy, ztrácí orientaci a často let končí v drátech. Za všechny případy bych připomněl novoroční oslavy z roku 2013 v Praze na Vltavě, kde to lidé mohli pocítit v podstatě na vlastní kůži,“ doplnil.

V některých řetězcích už lidé zábavní pyrotechniku nekoupí. Ilustrační snímek

Tehdy se odpaloval ohňostroj na Mánesově mostě, pod kterým hnízdily labutě a jiné vodní ptactva. Ptáci vyletěli, zamotali se do trolejí a zkrvavení dopadli přímo mezi diváky. Další kusy se utopily.

Škody po silvestrech sčítají také chovatelé hospodářských zvířat. „Na ty bohužel čekají nástrahy v podobě ušlapání zbytkem stáda, zranění způsobených následkem panikaření ve stájích a boxech a v některých případech může u březích samic klisen, krav, ovcí dojít k potratu,“ upozornila Nadace na ochranu zvířat.

Během silvestrovského burácení je hlavní zajistit psovi klid a bezpečí. A ani pamlsky nebudou na škodu. | Video: Deník/Kamila Minaříková

Potvrdil to před časem i lidovecký ministr zemědělství Marek Výborný. „Máme zaznamenané případy předčasných porodů mrtvých telat, ke kterým došlo po odpálení hlasité pyrotechniky v okolí zemědělských podniků,“ řekl.

Chystá se změna

Omezit ohňostroje chce většina Čechů

Společnost Focus provedla pro organizaci OBRAZ - Ochránci zvířat na začátku roku 2024 průzkum, z jehož výsledků vyplynulo, že sedmdesát procent respondentů by nákup a používání zábavní pyrotechniky umožnilo pouze lidem, kteří složí odbornou zkoušku.

Už příští rok by mohla být situace jiná. Silvestr 2024 je posledním předtím, než se prodej i odpalování pyrotechniky kategorie F3 a F2 omezí.

Nebude ji možné střílet kolem nemocnic, domovů pro seniory, zoologických zahrad, chovů zvířat a podobně. Navíc už tyto pyrotechniku nebude možné koupit ve stáncích, některé typy navíc půjde zakoupit jen na licenci v odborné prodejně.

„Stejný zákaz platí i v okolních zemích, v Německu, Rakousku i Slovensku a v Polsku se o něm aktuálně diskutuje. Nechceme, aby k nám obyvatelé z okolních zemí jezdili nakupovat pyrotechniku, protože to často končí zraněním či vznikem požáru, jako se to stalo například u jednoho z požárů v Českém Švýcarku,“ okomentoval lidovecký ministr životního prostředí Petr Hladík.

Pokud jste byli zvyklí na silvestra či na jiné oslavy nakupovat petardy, rakety či dělobuchy ve stáncích na tržišti, připravte se na výrazné změny. Jaké to jsou? Dozvíte se v našem článku.

Na přísnější legislativu už ale nečeká část obchodů. Letos se například zařazení zábavní pyrotechniky do sortimentu vzdal řetězec Tesco. „Úrazy, hluk a odpad nestojí za pár sekund drahé zábavy,“ zdůvodnil svoje rozhodnutí řetězec. Příspěvek na sociálních sítích si vysloužil téměř sedm tisíc pochvalných reakcí. Podobný krok udělala v minulosti také Billa.

Přečtěte celý článek