Zvyšování daní je v důsledku proinflační, říká Minčič. Uvedl, kdo na změnách prodělá

6 měsíce starý 38

Šéf odborářů Josef Středula po tiskové konferenci vlády – na níž představila dlouho chystaný konsolidační balíček – vzkázal, že opatření nejvíce dopadnout na zaměstnance a důchodce. S tím ve své podstatě Minčič souhlasil. „V konečném důsledku všechny daně platí privátní sektor, tedy zaměstnanci a vlastníci obchodních společností. Vždy to zaplatí konkrétní lidé a je jedno, jestli je titulujeme podnikatelé nebo zaměstnanci,“ vysvětlil.

Vyšší daně podle něj zaplatí buď prostřednictvím odvodů, nebo navýšením cen za vytvořené zboží a služby. „Ve skutečnosti má zvyšování daní v konečném důsledku svým způsobem proinflační charakter, než naopak. Do cen se dříve nebo později přesune,“ konstatoval.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: PŘEHLEDNĚ: Jaké daně porostou a co Čechům podraží? Vláda představila konsolidační balíček

Jakékoli zvýšení sazeb, zejména u nepřímých daní, má takzvaný inflační impuls. „Není to dlouhodobé, zpravidla se jedná o jednorázový skok, k němuž dojde. Takže z dlouhodobého hlediska se to vstřebá, ale v podmínkách dnes ještě relativně vysoké inflace takový impuls klidu spotřebitelům rozhodně nepřidá,“ uvedl.

Adekvátní snížení se nepromítá

Vysvětlil zároveň, že přesun některých položek do nižší daňové sazby nebude mít kýžený efekt. „Daně mají vlastnost, speciálně pak ty nepřímé jako DPH nebo spotřební daň, že když je zvýšíte, tak zpravidla ceny narostou o více, než by to danému procentnímu posunu odpovídalo. Naopak když snižujete, tak se to vždy adekvátně do snížení nepromítá,“ uvedl. Doplnil, že se každý obchodník snaží změny daní využít spíše k ochraně vlastních zájmů.

„Dokud budou zákazníci a odběratelé ochotni platit, tak budou podnikatelé nasazovat ceny, které trh ještě akceptuje. Je to přirozené,“ řekl. Ačkoliv se podle něj vláda snažila ve svém úsporném balíčku opatření rozprostřít na co nejširší množinu daňových poplatníků, najdou se segmenty, které na něm prodělají více. „Napadá mě oblast cestovního ruchu. Sazba DPH, kterou platí z ubytování hostů, se zvýší z 10 na 12 procent, Německo naopak tuto sazbu snižovalo na sedm. Z hlediska konkurence schopnosti může příští rok tento dvouprocentní rozdíl znamenat nezanedbatelnou částku,“ podotkl.

Jaké úspory v souboru opatření Minčič kvituje? A proč se mu nelíbí rušení daňové výjimky na manželku? Nejen to se dozvíte ve výše přiloženém videu.

Zdroj