Britský soud odmítl žádost USA o vydání zakladatele portálu WikiLeaks Juliana Assange, píše AP. Australan v USA čelí obvinění ze špionáže. Uvedl, že kvůli jeho duševnímu stavu by to mohlo být „tyranské”. Okresní soudkyně Vanessa Baraitserová v pondělí uvedla, že pokud Assange pošle do USA, tak pravděpodobně spáchá sebevraždu.

Aktualizujeme Londýn 12:16 4. 1. 2021(Aktualizováno: 12:37 4. 1. 2021)

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange dorazil k soudu osobně | Zdroj: Profimedia

Soudkyně zároveň podle agentury AP uvedla, že Assange je „depresivní a někdy zoufalý muž”, který má „intelekt a odhodlání” obcházet preventivní opatření proti sebevraždám ve věznicích.

V Londýně začíná ostře sledovaný soud, rozhodne se o vydání zakladatele WikiLeaks Assange do USA

Číst článek

Americká vláda už vzkázala, že se proti rozhodnutí odvolá. Assangeovi právníci chtějí požádat o jeho propuštění z londýnského vězení, kde pobývá déle než rok a půl.

Server WikiLeaks na sebe strhl pozornost médií z celého světa v roce 2010, když publikoval tajné video americké armády zachycující letecký útok v Bagdádu z roku 2007, který zabil desítku lidí včetně dvou reportérů agentury Reuters.

Server poté mimo jiné zveřejnil množství tajných zpráv, převážně polních hlášení amerických vojáků z let 2004 až 2009, a tajných amerických diplomatických depeší.

Americká justice ale žaluje Juliana Assange z dvou desítek trestných činů včetně nezákonného zveřejnění tajných dokumentů.

Hrozí mu až 175 let vězení. Ve strachu z vydání do Spojených států se Assange od června 2012 skrýval sedm let na ekvádorském velvyslanectví v Londýně.

Britský soud rozhodl, že Julian Assange nebude vydán do Spojených států. Soudkyně Vanessa Baraitserová zdůvodnila rozsudek obavou o jeho duševní stav. pic.twitter.com/Lqkie4NLRP

— jaromir marek (@jaromirmarek1) January 4, 2021

dok, ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. V pražských Ďáblicích se ve svodidlech zaklínil autobus. Hasiči je museli rozřezat

  2. Britský soud odmítl vydat Spojeným státům Assange. Má obavu o jeho duševní stav

  3. Středoafričtí povstalci obsadili středisko těžby diamantů. Konflikt zkomplikoval i volbu prezidenta

  4. Komplikace před Australian Open. Majitelé bytů nesouhlasí s umístěním karantény pro tenisty

  5. Pešán o stavu mládežnického hokeje: Jsme hrozně upjatí a tlačíme děti do výsledků moc brzy

  6. Armádu střídají záchranáři. Letecká záchranka se po čtyřech letech vrací do Plané u Budějovic

Aktuální témata

Koronavirus, Druhá vlna koronaviru, Lockdown, Film, Koronavirus USA, Koronavirus v Česku, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, SK Slavia Praha, Petra Kvitová, Parlamentní volby 2021, Euro 2020, Prezidentské volby USA 2020, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Seznam ministrů, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, Datová žurnalistika, SPORT - rychlé zprávy, Fotbal online, Hokej online, KLDR, Předvolební průzkumy, Afghánistán, Rychlé sportovní zprávy, Gabriela Koukalová, Sýrie, Bramborový salát, Bitcoin, Ester Ledecká, EURO 2020, ZŠ Plynárenská Teplice, Sucho, Izrael, Real Madrid, Kim Čong-un, Donald Trump, Nemocnice na Bulovce, Andrea Vrbovská, Tomáš Horáček, Zuzana Čaputová

Doporučujeme