Družstvo Svatopluk podalo ústavní stížnost kvůli nájmu pro správce H-Systemu

před 1 týden 25

Družstvo Svatopluk podalo ústavní stížnost proti rozsudku, na jehož základě muselo zaplatit konkurznímu správci H-Systemu Josefu Monsportovi zhruba 18,26 milionu korun s úroky. Jde o nájemné za domy v Horoměřicích u Prahy za léta 2016 až 2018. Dovolání družstva nedávno odmítl Nejvyšší soud. O následné stížnosti informovala mluvčí Ústavního soudu Kamila Abbasi. Jako soudkyně zpravodajka se podnětem bude zabývat Lucie Dolanská Bányaiová.

Praha 11:13 19. dubna 2024

Domy v Horoměřicích, z nichž se musí družstvo Svatopluk do měsíce vystěhovat

Monsport družstvo žaloval o 22 milionů korun za užívání bytů a pozemků. | Foto: Adam Bejšovec | Zdroj: Český rozhlas

Nejvyšší soud sice nejprve odložil vykonatelnost verdiktu, nakonec ale dovolání odmítl jako nepřípustné, a odklad tak pominul. „S rozhodnutím soudu se neztotožňujeme, domnívám se, že si soudci celou kauzu důkladně neprostudovali, čemuž rozumím, protože je velmi složitá,“ řekl v únoru předseda družstva Martin Junek. Už tehdy avizoval, že družstvo nejspíš podá stížnost. Částku už ale dříve uhradilo.

Soud odmítl dovolání družstva Svatopluk. Musí správci H-Systemu zaplatit přes 18 milionů

Číst článek

Společnost H-System uzavřela po založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 zkrachovala, dokončila jen 34 rodinných domů. Tisícovka lidí přišla po pádu H-Systemu o miliardu korun. Majoritního akcionáře Petra Smetku soudy za vytunelování firmy potrestaly 12 lety vězení. Situace členů Svatopluku je specifická tím, že si byty na vlastní náklady dostavěli, ovšem bez souhlasu konkurzního soudu.

Monsport družstvo žaloval o 22 milionů korun za užívání bytů a pozemků. Soudy už mu dříve pravomocně přiznaly milion korun za pozemky pod řadovými domy. Za nájemné osmi domů, v nichž je zhruba 60 bytů, požadoval Monsport asi 21 milionů. S většinou nároku uspěl.

Rozsudek Okresního soudu pro Prahu-západ předloni v říjnu pravomocně potvrdil středočeský krajský soud. Junek tehdy označil rozhodnutí za skandální. Nájemné, které musí Svatopluk zaplatit, podle něj skončí u největšího věřitele, kterým je kyperská společnost.

„Nejvyšší soud považoval závěr soudů nižších stupňů, že žalované družstvo je pasivně věcně legitimováno (tedy má povinnost zaplatit žalobci požadovanou částku), za souladný s jeho ustálenou rozhodovací praxí přijatou k výkladu ustanovení o bezdůvodném obohacení,“ uvedla v únoru mluvčí Nejvyššího soudu Gabriela Tomíčková.

Další peníze za užívání nemovitostí žádá Monsport za období po roce 2019, nárok je taktéž předmětem soudního sporu.

ČTK

Přečtěte celý článek