ONLINE: V ruské armádě zřejmě slouží tisíce Nepálců. ‚Dva týdny výcviku a rychle na frontu,‘ vypráví

před 3 měsíce 806

V ruské armádě na Ukrajině možná bojuje až 15 tisíce Nepálců. Vláda v Káthmandú přitom nepálským občanům zakázala odjíždět do Ruska za prací a minulý měsíc tam policie pozatýkala gang pašeráků lidí. Vidina rychlého zbohatnutí ale stále přitahuje mnoho nepálských mužů.

Kathmandú/Moskva/Kyjev 18:10 12. února 2024

Rusko mění pravidla pro povolávání vojáků

Nepálci nesmějí legálně sloužit v cizí armádě (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Údaje o Nepálcích pochází od nepálské opoziční poslankyně a loni krátce ministryně zahraničí Bimaly Rai Paudyal, kterou cituje i americká CNN. Přesná čísla nejsou známá, Rusko tyto údaje nezveřejňuje.

Oficiální ruské statistiky skutečně ukazují velký nárůst počtu Nepálců přijíždějících do Ruska, celková čísla jsou ale výrazně nižší. Podle dat citovaných ruským serverem MediaZona to za celý loňský rok byly asi 3 tisíce lidí.

@CNN reports that Russia has recruited 14-15k Nepali mercenaries for Ukraine war, with Nepalis entering Russia on tourist visas via UAE/India for Moscow recruitment.

We examined official border data: it confirms Nepali tourist surge, although not the extent of CNN’s figures pic.twitter.com/mYldx0apv5

— Mediazona English (@mediazona_en) February 11, 2024

Nepálci rozhodně v řadách ruské armády na Ukrajině bojují, dokonce jsou na Ukrajině i nepálští váleční zajatci, pravděpodobně jich ale nebude 15 tisíc. Budou to spíš nižší jednotky tisíc.

Nepálci nesmějí legálně sloužit v cizí armádě a nepálská vláda opakovaně vyzývala Rusko, aby Nepálce neverbovalo.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Gangy převaděčů

Od začátku roku taky nepálská policie rozbila nejméně jeden gang převaděčů a zakázala odjíždět do Ruska na pracovní víza. Podle svědectví nepálských navrátilců, se kterými mluvili reportéři CNN, ale převaděčský byznys dál kvete.

Rusko pronásleduje kritiky války v ‚přátelských‘ zemích. Dostali k tomu podle médií pokyn diplomaté

Číst článek

Na sociálních sítích není problém najít videa, která lákají Nepálce ke službě v ruské armádě a popisují jim, jak na to. Organizované skupiny převaděčů za několik tisíc dolarů zařídí vše potřebné. Cesta většinou vede přes Indii nebo Perský záliv.

Přímo v Rusku se pak o vyřízení potřebných dokumentů postarají jiní Nepálci pracující přímo v Moskvě.

Většinou si stěžují na krátký výcvik, který prý někdy trval pouhé dva týdny, mluví o nedostatečném vybavení a celkovém pocitu, že slouží v prvních liniích hlavně jako živé štíty.

A mluví také o nesplněných slibech. Stěžují si třeba na to, že jejich žold teď leží na účtech v ruských bankách, ale z Nepálu se k penězům nemohou dostat.

Právě peníze jsou přitom tím, co Nepálce do Ruska táhne. Nejsou to žádné ideály, ale žold kolem 2000 dolarů měsíčně (v přepočtu asi 47 000 korun), který pro chudé Nepálce představuje naději na zbohatnutí.

Ondřej Himmer

Přečtěte celý článek