Ukrajinci nejsou supermani. Ať se Západ probere, válka je nová norma, říká expert CNN

před 3 měsíce 48

Doba míru je pryč. Jsme znovu v éře geopolitického napětí, ve kterém chtějí státy překreslovat hranice pomocí síly. Takový varovný vzkaz vyslal do světa novinář a spisovatel Fareed Zakaria.

V komentáři pro CNN sdělil, že válka se nyní ve světě stala novou normou. Západ se podle něj snaží současné krize řešit odděleně, jenže podle Zakarii jsou propojené. Jejich původci chtějí údajně rozložit světový řád.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Česká iniciativa nákupu munice pro Kyjev slaví úspěch. Nizozemsko přidá 100 milionů eur

Začíná to na Ukrajině. Vojáci Kyjeva jsou v početní i arzenálové nevýhodě. Klíčový trumf v podobě západních peněz a zbraní se vytrácí. „Ukrajinská armáda hrdinně odolává ruskému náporu. Ale jak mi nedávno řekl jeden vysoce postavený evropský diplomat: ‚Ukrajinci jsou stateční a odvážní, ale nejsou to supermani. Nebudou schopni se udržet, pokud nebudou mít zbraně a zásoby‘,“ uvedl Zakaria.

Zatímco se Evropa a USA dohadují o každém centu pro Ukrajinu, Rusko dokázalo nastartovat válečnou ekonomiku a aktivizovat spojence. Zbraně bere z Íránu nebo Severní Koreje. Nové rekruty verbuje až na daleké Kubě. A do toho i přes západní sankce čile obchoduje – s Indií, Čínou nebo mocnostmi Perského zálivu.

Válka v Izraeli nekončí

Druhou frontou je podle Zakarii válka v Izraeli. Odborník na mezinárodní vztahy se domnívá, že ani tam konflikt jen tak neskončí. Izraelci odmítají vznik palestinského státu a jsou odhodlaní pomstít bestiální teroristický útok Hamásu totální likvidací jeho organizátorů.

„To znamená další měsíce bombardování, bojů a ničení. Napětí a vnitřní debaty, jež akce Izraele vyvolají v ostatních zemích, se jen zvýší,“ varuje Zakaria s tím, že se válka může přelít i do sousedního Libanonu. Tamní hnutí Hizballáh se s Izraelem už měsíce ostřeluje.

Západ si neví rady

Třetí krizí, kterou musí Západ řešit, je napětí v Rudém moři. Jemenští povstalci Hútiové totiž začali s vypuknutím války v Izraeli ohrožovat mezinárodní obchod. Co začalo zdánlivě nevinnými hrozbami, skončilo ostřelováním a přepadáváním civilních i vojenských lodí. Přepravní společnosti celého světa začaly odklánět své plavby z Rudého moře.

Západní koalice v čele se Spojenými státy a Velkou Británií sice proti Hútiům opakovaně zasáhla. Valný efekt na potlačení rebelských aktivit to ale nemělo.

„Tento neúspěch je ranou pro důvěryhodnost záruky Spojených států, že budou zaručovat svobodu moří, což je klíčová součást otevřené globální ekonomiky, která byla budována po dvě století nejprve britským a poté americkým námořnictvem. A na obzoru jsou další hrozby pro námořní základy tohoto řádu,“ varuje Zakaria.

„Rusko i Čína budují kapacity pro přerušení podmořských kabelů, které jsou dnes nedílnou součástí cloudu, na kterém jsou uložena data po celém světě. Pokud Spojené státy nedokážou odradit od narušujícího chování v Rudém moři ani nestátního aktéra, jakým jsou Hútíové, jakou mají šanci proti mocnostem, jako jsou Čína a Rusko?“ uzavřel odborník.

Podle něj USA ztrácejí pozici námořní supervelmoci. Ještě v osmdesátých letech minulého století měl Washington pod palcem 600 vojenských lodí. Teď je jich dvakrát méně.

VIDEO: CNN s ukrajinskou jednotkou operátorů dronů

Přečtěte celý článek