‚Vměšování Ruska se musíme postavit i na evropské úrovni,‘ tvrdí Fiala a De Croo v dopise lídrům EU

před 2 týdny 37

Český premiér Petr Fiala a belgický premiér Alexander De Croo v úterý poslali dopis hlavám institucí Evropské unie a lídrům členských států, v němž informují o závěrech vyšetřování ruských pokusů vměšovat se do chodu Evropského parlamentu a do voleb. Novinářům to ve středu před začátkem mimořádného summitu EU sdělila předsedkyně EP Roberta Metsolaová.

Brusel 21:29 17. dubna 2024

Petr Fiala a Alexander De Croo během evropského summitu v Praze v roce 2022

Petr Fiala a Alexander De Croo během evropského summitu v Praze v roce 2022 | Zdroj: Profimedia

De Croo dopis sdílel na síti X. Mimo jiné se v něm píše, že pokusy o vměšování „zahrnovaly předání hotovosti, především v České republice“.

Russian interference in electoral processes across Europe is happening as we speak.

They intend to disrupt our democracies.
⁰Together with @P_Fiala we will bring this to the table of #EUCO pic.twitter.com/TeSFEetOl8

— Alexander De Croo (@alexanderdecroo) April 17, 2024

Bezpečnostní informační služba v březnu oznámila, že se jí podařilo „odhalit a zmapovat“ aktivity vlivové sítě financované z Ruska působící v zemích EU a potažmo v Evropském parlamentu. Česká vláda v reakci uvalila sankce na několik fyzických a právnických osob, včetně mediální společnosti Voice of Europe. V úterním dopise Česko vyzývá k jejich zařazení i na evropské sankční seznamy.

„Nemůžeme dovolit Rusku, aby mu prošel tak očividný útok na naše demokratické instituce a principy. Musíme se tomu postavit na vnitrostátní i evropské úrovni,“ uvádí dvojice premiérů.

Žáček: Miliony nešly na provoz webu. Šlo o podporu osob, které vlivově působily ve prospěch Ruska

Číst článek

Český Deník N a německý týdeník Der Spiegel informovaly, že přes Voice of Europe přitékaly z Ruska peníze pravicovým evropským politikům, včetně dvojky na evropské kandidátce německé Alternativy pro Německo (AfD) Petru Bystroňovi. Poslanec přijímaní úplatků nebo odměn za rozhovory s Voice of Europe popřel.

Belgický premiér před začátkem mimořádného summitu EU v Bruselu potvrdil, že evropští lídři se ruským vměšováním dnes budou zabývat. Jednání se kromě Metsolaové účastní i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel, kteří jsou mezi adresáty dotyčného dopisu.

Belgie již podle De Crooa požádala úřad pro evropskou justiční spolupráci Eurojust, aby se záležitostí zabýval. „Musíme rovněž zkoumat, zda se stíháním ruské hrozby nemohou zabývat i Úřad evropského veřejného žalobce a Evropský úřad pro boj proti podvodům OLAF,“ dodal De Croo s tím, že jestliže tomu tak není, je potřeba mandáty těchto úřadů rozšířit.

ČTK

Přečtěte celý článek