PPF a Moneta znovu jednají o vzájemném propojení

1 měsíc starý 11

Finanční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera se vrátila k námluvám s bankou Moneta. Obě společnosti už o obchodu uvažovaly dříve, ale nakonec z něj sešlo.

Nyní Moneta Money Bank obdržela od skupiny PPF, kterou v transakci zastupuje společnost Tanemo, návrh na odkoupení části akcií Monety od stávajících akcionářů až do celkových 20 procent s právem podíl jednostranně navýšit až 29 procent. Dosud v ní PPF vlastní 0,6279 procenta.

PPF stávajícím akcionářům Monety nabídla cenu 80 Kč za akcii, dnešní obchodování na pražské burze uzavřely akcie Monety na ceně 67,10 Kč.

Souběžně by se rozběhla jednání o akvizici Air Bank ze skupiny PPF. Výsledkem transakce by tedy bylo, že by se jediným akcionářem Air Bank stala Moneta Money Bank a PPF by získala podíl v Monetě.

Kromě 100% v Air Bank by Moneta nabyla od skupiny PPF také 100% podíl v českém a slovenském Home Creditu a firmě Benxy. Akvizice by proběhla výměnou akcií v poměru 60,3 % (hodnota Monety) : 39,7 % (hodnota Air Bank).

„Dostali jsme oficiální nabídku, do 29. ledna máme čas na vyjádření. Do té doby to nebudeme komentovat,“ uvedla mluvčí Monety Money Bank Zuzana Filipová. Moneta pouze uvedla, že je připravena o akvizici a jejích parametrech jednat.

Historie se opakuje

Moneta spustila proces ke spojení s Air Bank a českým a slovenským Home Creditem loni v říjnu. Po uskutečnění transakce měla vzniknout dvojka na českém trhu ve spotřebitelských půjčkách a trojka ve velikosti bankovní sítě pod značnou Air Bank.

Jaké byly původně dojednané podmínky? Při vypořádání transakce měla Moneta získat stoprocentní podíly v Air Bank a v českém a slovenském Home Creditu. Skupina Home Credit v rámci vypořádání transakce měla obdržet 165,6 milionu nově vydaných akcií Monety v hodnotě 13 miliard korun.

To mohlo z Home Creditu učinit největšího akcionáře Monety s bezmála čtvrtinovým podílem. Zároveň měla Moneta zaplatit skupině Home Credit ještě 6,75 miliardy korun v hotovosti.

Zdroj