Šéf bezpečnosti amerického Senátu Michael Stenger rezignoval na svou funkci kvůli středečnímu vpádu příznivců prezidenta Donalda Trumpa do budovy Kapitolu. Podle agentury Reuters to oznámil lídr republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell, který uvedl, že Stengera o odchod z funkce sám požádal. Podle amerických médií odstoupí i velitel policejního sboru chránícího Kapitol Steven Sund.

Washington 3:39 8. ledna 2021

Americký Senát | Foto: Senate TV | Zdroj: Reuters

Šéf senátní bezpečnosti Stenger skončil ve funkci s okamžitou platností. Reagoval tím na středeční události, kdy do sídla amerického Kongresu vnikli příznivci prezidenta Trumpa. Kvůli narušení bezpečnosti musela být přerušena schůze obou parlamentních komor, na které zákonodárci stvrzovali výsledek listopadových prezidentských voleb.

Viceprezident Spojených států Pence neplánuje využít dodatku ústavy k odvolání Trumpa z funkce

Číst článek

Podle McConnella bude Stengerovy úkoly dočasně vykonávat jeho dosavadní zástupkyně Jennifer Hemingwayová. Nyní se budou podle republikánského politika vyšetřovat středeční „vážná selhání“ a bude se pracovat na posílení bezpečnosti před inaugurací nového prezidenta Joea Bidena 20. ledna.

Kvůli středečnímu útoku na Kapitol rezignovala už i druhá členka Trumpovy vlády. Po ministryni dopravy Chaová se funkce vzdala i ministryně školství DeVosová.

Podle amerických médií s účinností k 16. lednu rezignuje na svou funkci také velitel policejního sboru, který má na starosti bezpečnost Kapitolu. Steven Sund ve čtvrtek řekl, že se jeho sbor připravoval na středeční demonstrace, nepočítal však s násilným útokem na Kapitol. Sundovu rezignaci ve čtvrtek požadovala mimo jiné předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová.

ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Rezignaci kvůli násilí v Kapitolu oznámil šéf bezpečnosti amerického Senátu i dvě ministryně

  2. Viceprezident Spojených států Pence neplánuje využít dodatku ústavy k odvolání Trumpa z funkce

  3. Trump odsoudil vpád do Kapitolu. Protestující podle něj znesvětili sídlo americké demokracie.

  4. Výtržnosti v Kapitolu mají pátou oběť. Zraněním způsobeným při ochraně areálu podlehl policista

  5. Mluvčí Bílého domu označila násilí během středečních protestů za ‚odpudivé a trestuhodné‘

  6. Boeing zaplatí kvůli letadlu typu 737 MAX 2,5 miliardy dolarů. Zaměstnanci měli tajit informace

Aktuální témata

Koronavirus, Druhá vlna koronaviru, Lockdown, Film, Koronavirus USA, Koronavirus v Česku, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, SK Slavia Praha, Petra Kvitová, Parlamentní volby 2021, Euro 2020, Prezidentské volby USA 2020, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Seznam ministrů, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, Datová žurnalistika, SPORT - rychlé zprávy, Fotbal online, Hokej online, KLDR, Předvolební průzkumy, Afghánistán, Rychlé sportovní zprávy, Gabriela Koukalová, Sýrie, Bramborový salát, Bitcoin, Ester Ledecká, EURO 2020, ZŠ Plynárenská Teplice, Sucho, Izrael, Real Madrid, Kim Čong-un, Donald Trump, Nemocnice na Bulovce, Andrea Vrbovská, Tomáš Horáček, Zuzana Čaputová

Doporučujeme